Facebook'ta Bizi Takip Edin!
Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa > Çocuk Masalları > Beyaz Kaptan Hikayesi

Beyaz Kaptan Hikayesi

Evvel zaman içinde deniz kenarında küçük bir köy varmış. Bu köyün halkı denizcilikten başka iş bilmezmiş. Yaşlı, genç, kadın, erkek bütün köy halkı denizle uğraşır, hayatlarını mavi suların kendilerine sağladığı nimetlerden faydalanarak sürdürürmüş. Dış dünya onlara kapalıymış. Deniz insanlara, insanlar birbirlerine yardım ederlermiş. Kimi balık avlar, kimi ağ örer, kimi sünger çıkarır, kimi tekne yapımında uzmanlaşmaya çalışırmış.

Bir de herkesin hayalini süsleyen bir iş varmış: Beyaz Kaptan’ın denizaşırı gemisiyle uzun seferlere çıkıp, ticaret yapmak. Böylece bilinmezi bilmek, görülmeyeni görmek, tadılmayanı tatmak mümkünmüş çünkü. Ama Beyaz Kaptan yanında çalışacakları çok zorlu sınavlardan geçirip seçtiği için, bu öyle herkesin gerçekleştirebileceği türden bir hayal değilmiş. O seferlere çıkabilmek için gözüpek olmak, geride bırakabilmek, denizden başka bir şeye aşık olmamak gerekirmiş. Gemi sefere çıktı mı, beş altı aydan önce dönmezmiş köye. Her gelişinde genç kızların dört gözle beklediği kumaşları, süs eşyalarını, köyde bulunmayan faydalı otları ve alışveriş karşılığında aldıkları değerli şeyleri boşaltır, insanların satmak istediği malları yükledikten sonra yeni bir sefere çıkarmış. Geminin mürettebatı sadece bu değiş tokuş için karaya iner, yükleme işi bittikten sonra onları gören olmazmış. Beyaz Kaptan’sa sadece miço ile çımacı geminin törensel yanaşmasını gerçekleştirirken kaptan köprüsünde belli belirsiz görülürmüş. Geminin miçosu limana her yanaşmalarında, çımacı dostunu görünce büyük bir keyifle halatı fırlatır, çımacı da büyük bir maharetle halatı havada yakalayıp tek bir harekette babaya dolarmış. Bu ikisinin ustalık dolu hareketlerini izlemek köy halkının en sevdiği şeylerden biriymiş. Birbirlerinin gözlerine baktıklarında dostluğu gören miço ile çımacı, köy halkı kendilerini alkışladıkça daha da büyük bir şevkle sarılırlarmış işlerine.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (10 votes cast)
Beyaz Kaptan Hikayesi, 6.0 out of 10 based on 10 ratings
Gelen Aramalar:Hikayeli çocuk şarkıları,gemi şarkıları okul öncesi,kaptan cocuk hikayeleri,cumhuriyetle ilgili hikaye dinle,gemiyle ilgili cocuk sarkı,hikaye dinle,hikaye dinle okul öncesi,gemiyle ilgili cocuk sarkilari,denizle İlgİlİ ÇoÇuk Şarkilari,okul öncesi gemi hikayesi

İçerik: , , , , , , , , ,

 • RSS


3 Responses to “Beyaz Kaptan Hikayesi”

 1. serap diyor ki:

  Yayaayy çok güüüüüüüüüüüüüzllllllllllllll

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Uğur Sevim Yardımcı diyor ki:

  Harka çok güze

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Merve Işık diyor ki:

  çok güzel

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Yorum Yaz